KARBOKSYTERAPIA – Poznaj HIT Kosmetologii Medycznej

Wyszczupla, odmładza, redukuje cellulit
Karboksyterapia jest to terapia z użyciem dwutlenku węgla i została ogłoszona największym przełomem w medycynie estetycznej. Zasługuje na to miano, ponieważ jej skuteczność i ilość zastosowań jest ogromna. Cechuje ją bezpieczeństwo, mała inwazyjność; została klinicznie sprawdzona przy odmładzaniu skóry, walce z rozstępami, cellulitem, bliznami, miejscowym nadmiarem tkanki tłuszczowej, łysieniem, zwiotczeniami skóry oraz zaburzeniami krążenia. Zabieg polega na precyzyjnym podskórnym lub śródskórnym wstrzykiwaniu (przy użyciu urządzenia Concerto) kontrolowanych dawek dwutlenku węgla.
Sposób podania i działanie
Czysty dwutlenek węgla jest wstrzykiwany w tkanki podskórne niewielką igłą. Bez problemu przenika do okolicznych tkanek. Obecność dwutlenku węgla powoduje silne rozszerzenie drobnych naczyń krwionośnych, tworzą się nowe kapilary. Zostaje zwiększony przepływ krwi a wraz z nią tlenu i składników odżywczych do obszaru poddawanemu zabiegowi, poprawia się mikrokrążenie oraz odnowa komórek. Reakcją skóry na podawanie CO2 jest stymulacja kolagenu czego wynikiem jest zwiększenie jej sprężystości. Zwiększona ilość CO2 wpływa także na zmniejszenie zdolności wiązania tlenu przez hemoglobinę w wyniku czego chętniej zostawia ona tlen w tkance. Zwiększona ilość gazu powoduje także tworzenie nowych naczyń krwionośnych (poprawia się unaczynienie skóry, krążenie i dotlenienie tkanek). Innymi słowy uruchomione zostają mechanizmy, które mają na celu jak najszybsze dostarczenie zwiększonych ilości tlenu do danej okolicy. Dzięki oddziaływaniu chemicznemu oraz mechanicznemu rozbijaniu tkanek (penetracja gazu) terapia dwutlenkiem węgla jest jedną z najbardziej obiecujących technik rewitalizacji skóry.
Czy dwutlenek węgla stosowany do terapii jest szkodliwy dla organizmu?
Dwutlenek węgla jest wytwarzany przez każdą komórkę ciała w procesie nazywanym cyklem krebsa. Wraz z krwią transportowany jest do płuc, skąd jest wydalany przez organizm przy wydechu. Oznacza to w skrócie tyle, że jest obojętny dla każdego organizmu i można go uznać za zupełnie „ekologiczny” czynnik terapeutyczny.
Terapia CO2 jest zabiegiem medycznym w związku z czym została dokładnie przebadana pod względem działania i jego efektów oraz występowania skutków ubocznych. Jest to zabieg bezpieczny, który może poprawić wygląd naszej skóry oraz zdrowie.
Ile zabiegów jest potrzebne?
Zwykle cykl zabiegowy to seria 8-12 zabiegów. Częstotliwość wykonywania to jeden lub dwa zabiegi tygodniowo. Czas trwania zabiegu – od kilku do kilkunastu minut.
W czym może pomóc karboksyterapia? Oto kilka zastosowań leczniczych:
- Jest alternatywą dla liposukcji,
- minimalizacja rozstępów (w 60-80%),
- usuwanie zmarszczek,
- redukcja intensywnego cellulitu - wykazuje największą skuteczność w walce z nim dzięki połączeniu mechanicznego i chemicznego wpływu CO2 na niszczenie komórek tłuszczowych i odprowadzanie metabolitów,
- przywrócenie elastyczności oraz jędrności skóry ciała oraz twarzy,
- redukcja podwójnego podbródka,
- minimalizacja cieni i worków pod oczami,
- zwiększenie grubości skóry,
- regeneracja i wzmocnienie cebulek włosowych, zapobieganie wypadaniu.
Wskazania do wykonania zabiegu
Rewitalizacja skóry dekoltu, szyi, dłoni.

Celem wykonania zabiegu w okolicach szyi, dekoltu oraz dłoni jest stymulacja procesów dzięki którym ilość kolagenu i elastyny w tkankach zwiększy się, a co za tym idzie skóra stanie się grubsza. Zwiększenie unaczynienia również wpływa dodatnio w związku z transportem większej ilości tlenu oraz substancji odżywczych do każdej z komórek.
Rewitalizacja okolic oczu
Okolica oczu pokryta jest bardzo delikatną i cienką skórą, w związku z czym wymaga starannej pielęgnacji. Aplikacja dwutlenku węgla w okolice oczu powoduje uruchomienie kilku mechanizmów znacząco poprawiających wygląd skóry. Stymulacja produkcji kolagenu, działanie lilpolityczne (redukcja tkanki tłuszczowej) oraz usprawnienie i przyspieszenie procesu tworzenia nowych naczyń krwionośnych (neowaskularyzaja) to główne z nich.
Wskazania do wykonania zabiegu:
- poduszeczki tłuszczowe okolic oczu,
- worki i cienie pod oczami,
- zmarszczki statyczne okolic oczu.
Cellulit oraz lokalne nagromadzenie tkanki tłuszczowej
Komórki tłuszczowe wykazują bardzo dużą wrażliwość na iniekcje z dwutlenku węgla. Jest to spowodowane procesem, który zachodzi po wykonaniu iniekcji, a mianowicie – część dwutlenku węgla w wyniku zachodzących reakcji chemicznych zmienia się w kwas węglowy, który rozpuszcza komórki tłuszczowe. Zagęszczenie naczyń włosowatych prowadzi do usprawnienia i przyspieszenia drenażu limfatycznego , poprawy metabolizmu i efektywniejszego wydalania uwolnionego tłuszczu. Proces prowadzi do wymodelowania sylwetki oraz zmniejszenia liczby komórek tłuszczowych. Stymulacja produkcji kolagenu wraz z odnową komórek skóry prowadzą do wygładzenia powierzchni skóry, znika też nieestetyczna „skórka pomarańczowa”. Karboksyterapia obszarów objętych cellulitem oraz miejsc nagromadzenia się tkanki tłuszczowej jest doskonałą alternatywą dla liposukcji, która jest obarczona możliwością wystąpienia powikłań.
Rozstępy
Rozstępy są widoczne na skórze w postaci wrzecionowatych pasm, pojawiają się na skórze ud, brzuchu i okolicach, na piersiach oraz pośladkach. Początkowo są różowe, w trakcie starzenia się zmieniają barwę na perłowocielistą, jaśniejszą od otaczającej je skóry. Przyczyny ich powstawania są różne, są to między innymi: zmiany hormonalne, tycie, czynniki genetyczne, ciąża czy zaburzenia w funkcjonowaniu tkanki łącznej. Powstają w wyniku nadmiernego i zbyt gwałtownego rozciągania się skóry, co skutkuje zerwaniem sieci włókien kolagenowych. Niestety, wciąż nie opracowano skutecznej metody ich usuwania. Obecnie najskuteczniejszą metodą jest terapia CO2, która w optymalnych warunkach oraz przy zaangażowaniu się osoby poddawanej zabiegowi jest w stanie zmniejszyć widoczność rozstępów nawet o 80%. Neowaskularyzacja, która następuje w efekcie podania dwutlenku węgla poprawia ukrwienie skóry oraz wspomaga sprawniejszą jej pigmentację (dzięki temu rozstępy zostają przyciemnione do właściwego koloru skóry). Wzmożona synteza kolagenu oraz rozbudowa sieci włókien kolagenowych ma pozytywny wpływ na wyrównanie się zmienionych miejsc. Terapia dwutlenkiem węgla jest jedyną dostępną terapią, którą można stosować na stare jak i nowo powstałe rozstępy, przynosi widoczną poprawę wyglądu skóry bez względu na karnację. Następuje zagęszczenie i uelastycznienie skóry, co ma znaczący wpływ na poprawę jej kondycji.
Blizny
Przerwanie ciągłości lub naruszenie struktury skóry prowadzi do powstania blizny. Jest ona naturalnym i ostatnim etapem zabliźniania się rany. Zanim się utworzy blizna, miejsce w którym doszło do urazu musi przejść przez fazę zapalną, podczas której rana ulega zasklepieniu a następnie fazę proliferacyjną, w czasie której skóra ulega wzmocnieniu przez nowo powstałą sieć włókien kolagenowych. Te dwie fazy gojenia się urazu trwają zwykle 2-3 tygodnie. Kolejnym etapem jest „dojrzewanie” blizny. W trackie jego trwania następuje przebudowa struktury skóry mająca na celu maksymalne jej wzmocnienie. Świeże blizny nie powinny być poddawane zabiegowi, skóra musi się wpierw dobrze zagoić a stan zapalny zupełnie ustąpić. Leczenie można rozpocząć po upływie około 2-3 tygodni od zupełnego zagojenia się rany. Leczenie blizn pozabiegowych, np. po cesarskim cięciu, czy usunięciu wyrostka robaczkowego przynosi zadowalające efekty.
Przeciwwskazania do wykonania zabiegu:
- ciężka niewydolność nerek,
- ciężka niewydolność serca,
- ciężka niewydolność płuc,
- ciąża,
- terapia inhibitorami anhydrozy węglanowej.