
MEZOTERAPIA IGŁOWA
Wraz z wiekiem wzrasta potrzeba szybkiej rewitalizacji skóry dekoltu, szyi a w szczególności twarzy. Wraz z upływającym czasem coraz częściej zauważamy, że pod oczami pojawiają się zasinienia oraz obrzęki, cera traci witalność, szarzeje i wygląda na zmęczoną. Duży wpływ na kondycję skóry ma tryb życia (m.in. palenie tytoniu, picie alkoholu, brak wystarczającej ilości snu oraz wielogodzinna praca) oraz czynniki atmosferyczne, które mogą szybko pogłębić zły stan skóry. Jednym z najpopularniejszych zabiegów współczesnej kosmetologii jest mezoterapia igłowa. Jest ona przeznaczona dla osób zmagających się z wyżej opisanymi problemami. Doskonale odżywia i nawilża znacznie poprawiając kondycję skóry, pomaga zlikwidować najbardziej widoczne objawy przemęczenia cery oraz nadaje jej świetlistość. Są to podstawowe efekty przeprowadzonego zabiegu. Skóra staje się bardziej sprężysta, wyraźnie odmłodzona, powraca do naturalnego kolorytu. Zasinienia oraz obrzęki tworzące się wokół oczu zanikają. Zabieg mezoterapii pozwala również na osiągnięcie bardzo wyraźnych efektów w leczeniu cellulitu oraz rozstępów.
Wskazania do wykonania zabiegu mezoterapii igłowej:
- redukcja zmarszczek,
- odmłodzenie i poprawa wyglądu skóry,
- poprawa owalu twarzy,
- usuwanie przebarwień,
- leczenie blizn oraz rozstępów,
- przywrócenie elastyczności i napięcia skóry,
- leczenie wypadania włosów,
- leczenie cellulitu,
- redukcja miejscowa nadmiaru tkanki tłuszczowej.
Przeciwwskazania do wykonania zabiegu:
- ciąża,
- alergie,
- stany zapalne skóry,
- cukrzyca (niewyrównana),
- skóra źle znosząca iniekcje (płytko unaczyniona lub podatna na powstawanie bliznowców),
- opryszczka,
- przyjmowanie leków obniżających krzepliwość krwi,
- choroby o podłożu autoimmunologicznym,
- choroba nowotworowa.
NICI LIFTINGUJĄCE – PDO

Wskazania do wykonania zabiegu.
TWARZ
- lifting czoła,
- obniżone zewnętrzne krawędzie brwi,
- pionowe i poziome zmarszczki czoła,
- rowek policzkowo-jarzmowy,
- wiotka tkanka, opadające brwi,
- dolna powieka – worki pod oczami,
- fałd marionetkowy (linie marionetki),
- fałd podbródkowy,
- opadające policzki oraz obszar pod dolną szczęką,
- pomarszczone policzki,
- V lifting,
- fałd skóry na policzku.
CIAŁO
- ujędrnianie i kształtowanie piersi,
- fałdy i zmarszczki skóry na dekolcie oraz szyi,
- niewrażliwa tkanka i skóra (po zabiegu liposukcji),
- otyłość: brzuch, żebra, uda, pośladki, ramiona,
- zwiotczenie tkanki oraz rozstępy na brzuchu, pośladkach, nogach i ramionach.
Na czym polega zabieg?
Nici PDO zostały wynalezione w Korei skąd bardzo szybko rozprzestrzeniły się po całym świecie i stały się popularne, także w Europie. Wykonanie zabiegu polega na wszczepieniu pod skórę nici, które stopniowo się rozpuszczają. Proces ten stymuluje produkcję fibroblastów oraz kolagenu, a także odbudowę naczyń włosowatych (angiogenezę). Skóra staje się gładsza, zmarszczki znikają, cera staje się świetlista a owal twarzy podnosi się. Wzmocnieniu ulegają obwisłe tkanki (lifting skóry) a pory zwężają się.
Nici PDO zbudowane są z jednej wiązki syntetycznego monofilamenowego włókna. Ich powierzchnia jest jednolita, wolna od bruzd oraz zagłębień w których mogłyby się namnażać bakterie. Dzięki swoim właściwościom bardzo płynnie przechodzą przez tkanki, co wyklucza uszkodzenia struktur skóry podczas ich zakładania. Do całkowitego rozpuszczenia się nici potrzeba od 180 do 210 dni. Prócz chirurgii plastycznej, w której używane są od wielu lat, znalazły one także zastosowanie w innych dziedzinach medycyny, m.in. okulistyce, chirurgii ogólnej oraz ginekologii. Nie posiadają właściwości antygennych, są obojętne dla tkanek i nie powodują ich uszkodzeń.

Do zalet zabiegu można zaliczyć:
- brak konieczności przeprowadzenia szczególnych przygotowań do zabiegu,
- bezpieczeństwo,
- natychmiastowe efekty,
- brak blizn i nacięć,
- wysoka skuteczność,
- możliwość powtórzenia zabiegu,
- nici nie są wyczuwalne ani widoczne oraz są całkowicie wchłanialne.
Przeciwwskazania do wykonania zabiegu:
- otwarte rany oraz zmiany chorobowe skóry,
- ciąża i okres karmienia piersią,
- zaburzenia krzepliwości krwi,
- choroba nowotworowa,
- przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych.
Skutki uboczne oraz zalecenia po zabiegu.
Nie występują skutki uboczne ani komplikacje. Zabieg może być wykonywany niezależnie od pory roku.
Zaczerwienienia powstałe przy wkłuciach zanikają po 3 – 5 godzinach po zabiegu. Nie ma potrzeby wstrzymywania się od powrotu do codziennych czynności.
WYPEŁNIANIE BRUZD NOSOWO-WARGOWYCH, USUWANIE ZMARSZCZEK ORAZ POWIĘKSZANIE UST

Wypełnianie bruzd nosowo-wargowych przy użyciu kwasu hialuronowego
Jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów w medycynie estetycznej jest wypełnianie tkanek miękkich. Z wiekiem ilość kwasu hialuronowego w skórze zmniejsza się. W wyniku tego procesu zostaje zaburzona zdolność wiązania wody, skóra staje się obwisła, zmniejsza się napięcie tkanek a bruzdy nososwo-wargowe pogłębiają się.
Zdolność zrównoważonej naprawy skóry zostaje zatracona po 35. roku życia. Fibroblasty wiążą mniej cząsteczek wody, nasila się degradacja białek skóry. Po 45. roku życia stężenie kwasu hialuronowego w skórze wynosi zaledwie 0,03%.
Z biegiem lat i obserwacji swojej twarzy możemy zauważyć stopniowe pogłębianie się bruzdy nosowo-wargowej. Jest to przestrzeń która oddziela policzek od okolicy ust i postarza naszą twarz. W celu spłycenia bruzdy i odmłodzenia twarzy stosuje się wypełnienie kwasem hialuronowym.
Wykonanie zabiegu
Preparat kwasu hialuronowego jest podawany igłą, zawiera on także znieczulenie. Podanie preparatu cechuje się niewielką bolesnością i jest dobrze tolerowane. Efekt zabiegu jest widoczny od razu po jego wykonaniu i utrzymuje się około 8-10 miesięcy.
Zalecenia pozabiegowe
W miejscu iniekcji może być widoczny rumień oraz obrzęk, natomiast w miejscu wkłucia igły pojawia się siniec, który ustępuje po 5-7 dniach od zabiegu. Zaleca się picie minimum 1,5 litra płynów dziennie w celu odpowiedniego nawilżenia tkanek. W przeciągu tygodnia od wykonania zabiegu nie można korzystać z kąpieli parowych, sauny, basenu, siłowni oraz kriokomory.
Usuwanie zmarszczek

Do usuwania zmarszczek używany jest, tak jak w przypadku bruzd nosowo-wargowych, kwas hialuronowy. Podawany jest podskórnie w wybrane obszary skóry, które mają zostać wygładzone i wypełnione. Aplikacja preparatu odbywa się przy użyciu igły lub tępo zakończonej kaniuli. Wstrzyknięcie substancji wypełniającej stymulowany jest proces kolagogenezy. Jest to proces w którym nasza skóra może samodzielnie wytworzyć kolagen.
Zabieg wypełniania stosowany jest w przypadku wystąpienia:
- kurzych łapek,
- fałd nosowo-wargowych,
- zmarszczek na czole,
- zmarszczek na brodzie,
- zmarszczek wokół ust (tzw. zmarszczki palacza),
- zmarszczek między brwiami,
- zmarszczek marionetki,
- zmian skórnych (np. blizn potrądzikowych).
Efekty podania kwasu hialuronowego są widoczne od razu po zakończeniu zabiegu. Są to przede wszystkim:
- nawilżona i jednolita skóra,
- zmarszczki są zredukowane lub całkowicie zlikwidowane.
Przeciwwskazania do wykonania zabiegu:
- choroby autoimmunologiczne,
- uczulenie na kwas hialuronowy,
- ciąża oraz okres karmienia piersią,
- blizny przerostowe,
- choroby nowotworowe,
- zmiany skórne, np. opryszczka, trądzik.
Powiększenie ust

Zabieg powiększania oraz modelowania ust jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą mieć je pełniejsze i jędrniejsze czy też chcą skorygować ich kształt lub wielkość (w przypadku ust niesymetrycznych).
W tym celu wykorzystywane jest wypełnienie kwasem hialuronowym, który występuje naturalnie w organizmie i sprawia, że skóra jest napięta i jędrna. Wraz ze starzeniem się wytwarzanie kwasu hialuronowego w skórze ulega zahamowaniu, co sprawia że usta tracą swą objętość i sprężystość.
Wskazania do wykonania zabiegu:
- korekcja kształtu ust,
- powiększenie obu lub jednej z warg,
- podnoszenie opadających kącików ust,
- korekcja konturu ust,
- ujędrnienie/nawilżenie ust.
Przeciwwskazania do wykonania zabiegu:
- miejscowe problemy skórne (opryszczka, trądzik),
- ciąża i karmienie piersią,
- nadwrażliwość lub uczulenie na kwas hialuronowy,
- skłonność do powstawania blizn przerostowych,
- choroby autoimmunologiczne.
Przeprowadzenie zabiegu
Zabieg powiększania/modelowania ust polega na wprowadzeniu preparatu (żelu) do skóry czerwieni wargowej na odpowiednią głębokość i ukształtowaniu go. Wypełnienie kwasem hialuronowym jest bezpieczne dla organizmu i daje naturalny efekt.
Efekty zabiegu oraz częstotliwość jego wykonywania
Wypełnienie utrzymuje się od 9 do 12 miesięcy. Czas ten może ulec wydłużeniu lub skróceniu w zależności od rodzaju oraz stanu skóry, wieku oraz trybu życia – palenie papierosów oraz częste kąpiele słoneczne mogą powodować krótsze działanie preparatu. Powtórne wykonanie zabiegu możliwe jest po upływie 6 – 12 miesięcy od pierwszego zabiegu.
LINERASE

Atelokolagen – linerase, jest to rodzaj kolagenu, ale inny niż ten znany z kremów i kosmetyków do twarzy. To całkowicie niealergizujący biomateriał, jest biodegradowalny (ulega samoistnemu rozpuszczeniu) i biozgodny.
Wykorzystuje się go do produkcji leczniczego preparatu stosowanego w celu regenarcji i odbudowy skóry twarzy i ciała. Jego forma jest dostosowana do użytku w medycynie estetycznej.
Atelokolagen typu I został zarejestrowany jako materiał medyczny, który tworzy wyjątkowe środowisko do odbudowy tkanki łącznej w skórze. Bardzo silnie stymuluje powstawanie kolagenu typu III, który jest jedynym z siedmiu rodzajów kolagenu odpowiadającym za młodzieńczą sprężystość skóry.
Wskazania do wykonania zabiegu:
- utrata jędrności skóry,
- blizny potrądzikowe,
- zniszczona skóra,
- zmarszczki,
- rozstępy,
- blizny pooperacyjne,
- uszkodzenie skóry, rany.
Przeciwwskazania:
- ciąża i karmienie piersią,
- alergie na składniki preparatu,
- przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych,
- choroby nowotworowe,
- stany zapalne skóry, opryszczka,
- cukrzyca,
- choroby autoimmunologiczne,
- choroby tkanki łącznej.